Despre Joburi in Innobyte

logo-InnobyteAm ajuns din nou la domeniul cel mai de interes al prezentului nostru: sectorul IT:) Multe optiuni, alegeri dificil de facut, nu-i asa? Prin urmare, daca esti un/o tanar/a programator/programatoare cu dorinta de a face o cariera in aceasta zona, te sfatuiesc sa iei in calcul Innobyte. Dar nu este nevoie sa mergi pe mana mea, ci mai degraba citeste interviul pe care l-am avut cu Catalin Somfalean, CEO-ul companiei.

1)    De ce ar alege un tanar absolvent sa-si inceapa cariera in Innobyte?

La inceputul carierei, pentru fiecare absolvent ar trebui sa conteze experienta pe care o poate acumula in cadrul unui colectiv, pe ramura pe care doreste sa evolueze. In egala masura conteaza ca oamenii langa care stai, de la care inveti, sa fie cu adevarat profesionisti si amici de incredere. In Innobyte, posibilii viitori colegi formeaza melanjul perfect intre amici, profesionisti si oameni cu experienta pe care sunt gata sa o transfere.

10914822_10155468526720182_8140535960510850485_o2)    Care sunt cele mai interesante locuri de munca pe care le ofera acum Innobyte pentru tinerii candidati?

Intotdeauna ne dorim colegi programatori care sa cunoasca bine spre foarte bine algoritmica, framework-ul Symfony sau platforma de e-commerce Magento.

De asemenea, ii asteptam si pe cei care sunt indragostiti (si, evident, pasionati) de partea de front-end, CSS, HTML.

3)    Ce fel de proiecte sunt disponibile acum si ce fel de candidati sunt asteptati pentru fiecare dintre ele? Puteti sa ne povestiti mai multe despre actualele proiecte?

Pe langa proiectele de programare outsourcing, Innobyte dezvolta si produse software proprii, precum Magstoria (www.magstoria.ro – un magazine online dedicate special start-up-urilor, proeictat pe o platforma Magento si care vine in ajutorul celor care nu au mii sau zeci de mii de euro la inceputul unei afaceri). Un alt produs este Docketo (www.docketo.com – un personal assistant software, menit sa ii ajute pe cei care inca folosesc programul Excel pentru a-si tine evidenta clientilor, a intalnirilor, a vanzarilor, prin trecerea aceastora intr-un mediu “cloud” intotdeauna la indemana si FOARTE usor de utilizat). Mai avem in dezvoltare si mai multe aplicatii pentru mobil, astfel ca, si cei pasionati de dezvoltare de aplicatii mobile sunt asteptati in Innobyte!

11154782_10155468527190182_2509402423286917107_o4)    Povesteste-ne mai multe despre mediul de lucru in Innobyte? Cum arata o zi obisnuita la birou?

Dis-de-dimineata avem intotdeauna cafea sau ceai. Unii prefera sa isi bea cafeaua sau ceaiul inainte de micul dejun oferit de Innobyte. Altii prefera sa isi savureze cafeaua la o poveste cu alti colegi dupa ce au mancat. Pentru ca fiecare coleg din Innobyte este responsabil pe ceea ce are de facut, un FIFA pe xbox, un foosball, o partida de AirHockey, un ping-pong (in curand) sau o carte citita in sala de relaxare, poate dura cat isi doreste fiecare. Cu toate astea, taskurile sunt finalizate in termenul stabilit, ceea ce, la urma urmei, este important atat pentru clientii nostril cat si pentru colegi, sa isi vada munca “folosita” cat mai des si fara probleme.

5)    Există planificat un program de internshipuri pentru studenti in vara aceasta? Daca da, ne-ar placea sa stim mai multe detalii despre numărul de locuri disponibile, cerinte, perioada de desfasurare, termene de aplicare si orice alte despre acest program.

Suntem pe turnanta cu proiectul de internship pentru aceasta vara, iar directiile pe care vrem sa mergem (cel putin pentru moment) sunt: programator PHP, QA (quality assurance – testing – automated testing), Project Manager si Product Manager. Data de incepere a proiectului este 1 iulie. Aici gasiti toate detaliile importante: http://internship.innobyte.com/

10854390_10155390114410182_5311582539223428668_o 6)    Se stie deja că piata locurilor de munca pe segmentul IT este destul de ofertanta. Cu ce vine in plus Innobyte pentru a atrage cei mai buni candidati?

Este adevarat ca piata de munca din sectorul IT este foarte competitiva in aceasta perioada in Romania si din acest motiv am creat la Innobyte un ecosistem care sa asigure un mediu de lucru placut, care sa mentina oamenii in aceasta echipa, dar care sa si atraga noi talente si candidati de top. Acest ecosistem insemna o cultura organizationala bazata pe niste valori reale ale companiei, o echipa senzationala, dar si un pachet de beneficii atragator.

Si pentru ca vorbeam despre valorile companiei, putem spune ca principalele valori ale noastre sunt caracterul oamenilor cu care lucram, atitudinea deschisa si comunicativa, dar si dorinta de a face lucruri de calitate intr-un mod cat mai eficient.

In aceasta piata dificila nu sunt multe companii IT care se pot lauda cu o echipa care cuprinde oameni cu o vechime mai mare de 7 ani, insa noi suntem una dintre aceste companii. Acest lucru spune multe despre efoturile depuse de Innobyte pentru a atrage si pastra oamenii de valoare, dar si despre echipa noastra.

La capitolul beneficii, venim cu un pachet destul de atragator, si spunem asta fara sa vorbim despre salarii deoarece salariile sunt elementul cel mai usor de reprodus de catre o companie. Echipa noastra incepe zilele cu micul dejun oferit de companie (pentru ca este un obicei foarte sanatos), o continua cu fructele proaspete disponibile si o condimenteaza in sala de relaxare ce cuprinde masa de foosball, masa de air hockey, darts, sah sau Xbox (si in curand masa de ping-pong). Relaxarea este un element important si o sustinem inclusiv prin acordarea unei zile extra de concediu de odihna la aniversarea fiecarui an in Innobyte.

Si nu in ultimul rand, avem proiecte foarte atragatoare pe care le construim folosind cele mai noi tehnologii, iar printre aceste proiecte se numara Fashion Days, eMAG, European Space Agency, Medigo sau iStyle.

Pentru noi oamenii sunt cei mai importanti!

7)    Care sunt oportunitatile de dezvoltare profesionala de care beneficiaza angajatii companiei?

In ultimii 2 ani am incercat sa diversificam componentele de dezvoltare profesionala, dar si personala pentru echipa noastra. Si aici ne referim atat la cursuri (open sau organizate in-house) cat si la workshop-uri tematice.

Daca vorbim despre dezvoltare profesionala, credem totusi ca cea mai importanta componenta o reprezinta echipa deoarece majoritatea oamenilor au o crestere accelerata atunci cand se alatura echipei Innobyte. De asemenea sustinem participarea la diverse cursuri, obtinerea de certificari, organizam workshop-uri interne pe teme tehnice sau de business si incercam sa participam la cat mai multe evenimente relevante pentru activitatea noastra.

Si binenteles ca organizam team-building-uri, insa despre acestea nu am dori sa divulgam prea multe detalii :)

Sper ca acest interviu sa te ajute pentru a-ti face o imagine despre oportunitatile de cariera existente in Innobyte. Pentru mai multe detalii, acceseaza si pagina de cariera a companiei: http://goo.gl/JMdr17. Si de asemenea, sa stii ca acum e randul tau sa pui intrebarile. Vrei totusi sa afli mai multe? Asteptam comentarii in sectiunea de mai jos si te asigur că vei primi raspunsurile asteptate!

P.S. Vara aceasta ar fi perfecta pentru un internship. La Innobyte:) Ce spui? http://internship.innobyte.com/

Comments